Rok szkolny 2022/2023

logo projektu Laboratoria przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich  misją było stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. 

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoło otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 60 000,00 zł dzięki któremu nasi uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Dzięki otrzymanym funduszom zakupiliśmy : 

 • Drukarkę Banach 3D z zestawem filamentów 

 • Wirtualną pracownię ClassVr wraz z licencją dostępu do wirtualnych lekcji 

 • Mikroskop z kamerką 

 • Lupy 

 • Klocki konstrukcyjne  

 • Zestaw szkolny Genibot z matą, krążkami i organizerem  

 • Mikrokontroler  

 • Stację lutowniczą 

 • Stolik prezentacyjcny 

 • Zszywacz tapicerki  

 • Wiertarko-wkrętarkę 

 • Zestaw narzędziowy 

 • Laminator z zestawem folii do laminowania 

 • Lodówkę

Zakupione środki, będą wykorzystywane na wszystkich przedmiotach lekcyjnych. 

Koło „English around Europe”

W grudniu odbyły się cotygodniowe zajęcia w ramach koła „English around Europe”. Już po raz kolejny, uczniowie klasy VI korzystali z Gogli ClassVR. Tematem lekcji były „Walory turystyczne Barcelony” . Jednym z celów lekcji było przybliżenie sylwetki oraz osiągnięć wybitnego hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego. Dzięki zastosowaniu Gogli ClassVR , uczniowie mogli obejrzeć z zewnątrz słynne dzieło Gaudiego, katedrę Sagrada Familia. Widok panoramiczny z poziomu ulicy, pozwolił uczniom spojrzeć na budynek „z bliska” oraz wyodrębnić elementy bazyliki powstałe za czasów Gaudiego oraz te dobudowane po jego śmierci. Następnie uczniowie obejrzeli drugi obraz z użyciem Gogli ClassVR. Tym razem podziwiali detale architektoniczne ukryte we wnętrzu katedry Sagrada Familia. Była to dodatkowa atrakcja, gdyż większość turystów, odwiedzających ten zabytek w Barcelonie, zadowala się podziwianiem katedry tylko z zewnątrz. Zastosowanie technologii VR zdecydowanie uatrakcyjniło lekcję o tematyce turystycznej a uczniowie mogli w ten sposób odbyć wycieczkę do Barcelony. Anita Bołbot

projekt laboratoria przyszłości
projekt laboratoria przyszłości

,,Jesienne witraże"

W listopadzie w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Dzieci miały możliwość wykonania pracy plastycznej z wykorzystaniem laminarki. Tematyka warsztatów nawiązywała do obecnej pory roku, jej kolorystyki i zmian jakie dokonują się w przyrodzie na przykładzie drzew i ich liści. Celem zajęć było wykonanie własnego witrażyka foliowego z wybranych liści z różnych gatunków drzew i zakomponowanie go w formie jeżyka. Powstałe prace witrażowe ozdobiły okna sali świetlicowej. Aneta Kowalczyk-Kosterna

Jesienne witraże-projekt

Wspominamy wakacje na lekcji informatyki

Dnia 6 października w klasie 2 odbyła się lekcji informatyki z wykorzystaniem elementów kodowania na dywanie, robotów Genibot oraz Gogli ClassVR. Tematem lekcji były wspomnienia z wakacji. Na początku uczniowie w grupach musieli ułożyć obrazek na macie do kodowania, który był w kawałkach. Potem omawialiśmy przedstawione tam zabytki. Następnie każda grupa otrzymała kolorowe kartoniki i miała za zadanie ułożyć na macie do kodowania obraz przedstawiający wspomnienia z wyjazdu w góry lub nad morze. Kolejną częścią lekcji było programowanie robotów Genibot. Na podsumowanie lekcji uczniowie mieli możliwość obejrzeć za pomocą Gogli ClassVR miejsca, które można odwiedzić podczas wakacji, były to między innymi: pustynia z wielbłądami w Maroku, mgliste Góry w Australii, Góry Tunelowe w Kanadzie, Ogród Różany w Japonii, widok z lotu ptaka nad Francją czy zimowy las w USA. Katarzyna Różalska

Lekcja informatyki kl.4 - projekt Laboratoria Przyszłości
Skip to content